Zavřít reklamu

Ryzen procesory od společnosti AMD vytvořily již minulý rok, co se hardwaru do počítačů týče, obrovské halo. Dnes je to něco málo přes rok po tom, co AMD vydalo procesory Ryzen první generace. Touha AMD po úspěchu neutuchá, ba naopak je AMD připraveno na druhou generaci  – lepší, rychlejší a silnější.

AMD pro druhou generaci procesorů Ryzen zvolilo vylepšený, 12nm výrobní proces. To znamená, že jsme se dočkali vyšších taktů a všeobecně lepšího výkonu. Ryzen 7 2700X tedy tímto převzal pomyslnou korunu a stává se tak nejvýkonnějším procesorem od AMD. Oproti jeho předchůdcům, tzn. 1800X a 1700X, má i níže nastavenou cenovku.

ryzen72700x

A stačí to na nejnovější procesory Coffee Lake od Intelu? To záleží na tom, co chcete na vašem počítači dělat. Ryzen 7 zpočátku nabídl dvojnásobné počty jader, což Intel přinutilo k překročení čtyřjádrového limitu u procesorů Core i5 a Core i7. I přesto ale při hraní her Ryzen 7 2700X na Intel lehce ztrácí.

Je zde plno dalších aspektů, o kterých můžeme mluvit – například vylepšený turbo boost, tzv. Precision Boost 2, který je schopný procesor „přetočit“ až o nějakých 300 – 500 MHz. AMD říká, že se jedná o vylepšení v rozmezí okolo 10 – 15 %. Ryzen 7 2700X je samozřejmě odemčen a nic vám tedy nebrání v jeho taktování. Ve většině případů není problém dostat se ze základní frekvence 3.7 GHz na 4.0 GHz, ve většině případů není ani problém 4.2 GHz. Každopádně, jak už to u procesorů bývá, záleží, na jaký kus křemíku natrefíte.

Mezi další skvělou věc, na kterou u konkurence nenarazíte, je přibalený chladič. Ano, ano, samozřejmě, chladič bývá standardem, je tady jedno „ale“. AMD k 2700X nedodává jen tak nějaký obyčejný chladič, ale chladič Wraith Prism. Tento chladič chladí stejně dobře, jako vypadá – pomocí obrázku níže můžete posoudit sami.

wraith_prism

Jak je na tom Ryzem 7 2700X v hrách?

Místo toho, abych vám tady zbytečně popisoval, jak na tom Ryzen 7 2700X je, bude lepší, když se podíváte na grafy v galerii níže. První obrázek představuje všeobecný výkon ve hrách, další potom představují, jak si procesor vede u určitých hrách.

Jak jsem zmiňoval již v úvodu, Ryzen 7 2700X lehce za Intelem zaostává. Intel Core i7 8700K má cca o 10 – 15 % větší počet minimálních snímků za sekundu. Ale co když nebudeme jenom hrát hry?

Ryzen 7 2700X a aplikace

Jak jste si mohli všimnout, v programech a aplikacích je na tom Ryzen 7 2700X o mnoho lépe. Pomocí grafů si lze všimnout, že je na tom s i7 8700K, dá se říct, nastejno.

Závěrem

Na závěr jen zmíním, že nový procesor Ryzen 7 2700X není vůbec špatný, ba naopak, lze jej s klidnou hlavou srovnávat i s Intelem. V hrách sice lepší není, rozhodně ale neurazí. Když se ale přejde na programy a aplikace, jako je například Cinebench apod., rázem se z nového Ryzenu stává o mnoho více konkurenceschopný hráč. Celé to podtrhává skvělý chladič Wraith Prism, který AMD k tomuto Ryzenu dodává zdarma.

Zdroj: pcgamer.com

Diskuze k článku

Vložte vlastní komentář

celý text

Dnes nejčtenější

.