Zavřít reklamu

Novodobé technologie mnohdy dokáží doslova nemožné. Studenti a učitelé ze střední průmyslové školy Fukuyama přišli s nápadem, že by zrekonstruovali výbuch atomové bomby, která byla za druhé světové války svržena na město Hirošima. Chtějí tím poukázat na to o jakou hrůzu šlo a rádi by, aby takový obraz předešel jakémukoliv dalšímu útoku v budoucnu.

Reklama

Jedna z největších hrůz druhé světové války na vlastní oči

Díky virtuální realitě a různým záznamům z tehdejší doby se podařilo zrekonstruovat obraz, který nám ukazuje město Hirošima několik desítek sekund před výbuchem. Následně přichází výbuch a jeho následky. To vše sleduje pozorovatel vlastníma očima.

Ukázka začíná krásným dnem, kdy je vše při relativním normálu, náhle se objeví velký záblesk světla a hrozivý výbuch. Následně jsou veškeré budovy srovnány se zemí a vše živé umírá. Poté už je všude jen dým, kouř, požáry a potemnělé nebe. Podařilo se vytvořit i téměř realistické zvuky, výbuch je tedy skutečně ohlušující.

Záznam se vytváří již přes dva roky a měl by mát něco kolem pěti minut. Má detailně zachycovat to, co se v Hirošimě odehrálo před 73 lety. Tvůrci chtějí, aby svět věděl, jaká hrůza se tehdy odehrála. Konkrétně šlo o 6. srpna roku 1945. V Hirošimě atomová bomba zabila 140 tisíc lidí. Tři dny na to, dopadla druhá bomba na sousední Nagasaki, kde zemřelo 70 tisíc lidí.

hirosima

Virtuální realita nabízí možnost projít se po řece Motoyasu těsně před výbuchem a podívat se, jak asi město tehdy vypadalo a co z něj následně zbyde. Vše bylo konzultováno s přeživšími, kteří si místa pamatují, a také z dobových fotografií.

Diskuze k článku

Vložte vlastní komentář

celý text

Dnes nejčtenější

.