Zavřít reklamu

Že Intel používá tzv. „prasopasty“ se ví už dlouhou dobu. Je to asi 6 let zpět, kdy Intel přestal u svých procesorů používat pájku k připojení rozvaděče tepla. Místo toho začal používat pastu, která má za následek příliš vysoké teploty a znemožnění vysokých přetaktování procesoru. Existuje sice řešení, tzv. delid, kdy se procesor „rozlepí“, očistí se levná pasta od Intelu a místo ní se nanese nějaká kvalitní, například na bázi kovu. Pořád se ale jedná o pastu, nikoliv o pevnou pájku. Teploty se po delidu mohou zlepšit řádově o desítky stupňů Celsia. 15 stupňů je průměr, někdy se blížíme i k 30 stupňům.

Letos by ale mohl nastat obrat. Vzhledem k posledním zprávám jsme se dozvěděli, že by Intel mohl použít pájku u nových Coffee Lake procesorů Intel Core i9-9900K a i7-9700K. Ano, čtete správně, jedná se o dva procesory, u kterého Intel snad „z povinnosti“ musí použít pájku, jelikož by klasická pasta prostě a jednoduše nezvládla odvádět teplo.

Intel pastu používá hlavně kvůli tomu, aby na procesorech ušetřil. Šetří se kde se dá, myslím si ale, že by zákazníci určitě ocenili o pár stovek větší cenu s jistotou, že procesor nebude mít zbytečně vysoké teploty. AMD například používá indiovou pájku u téměř všech Ryzen procesorů, s výjimkou APU Raven Ridge.

Osobně si nemyslím, že by to mohl být nějaký náznak toho, že by se Intel vrátil zpět k pájce. Prostě a jednoduše už pasta nové osmijádra neuchladila, a proto se Intel rozhodl alespoň u těchto procesorů využít pájky. Dle mého názoru má v tomhle AMD o hodně navrch. AMD pájku totiž používá a nemusíte u těchto procesorů provádět delid, který poruší záruku.

Témata: , , , ,

Dnes nejčtenější

.