Zavřít reklamu

Zalman je v počítačové branži velice známý – vyrábí opravdu hodně komponentů, od počítačových skříní, přes zdroje až po chladiče procesorů. A přesně na jeden takový chladič se v dnešní recenzi podíváme. Konkrétně se jedná o chladič Zalman CNPS10X Optima. Jedná se o klasický vzduchový chladič a velice často se právě tento chladič uvádí jako alternativa k proslulému SilentiumPC Fera 2, avšak oproti tomuto konkurentovi má lepší a propracovanější ventilátor, který se k chladiči dodává. Pojďme se tedy na Zalman CNPS10X Optima podívat.

Oficiální specifikace

Na úplný začátek samozřejmě nesmí chybět fakta, která byste měli vědět jako první. Chladič Zalman CNPS10X Optima podporuje jak patice Intelu, tak také AMD. Konkrétně se jedná o tyto patice:

  • Intel 2011 / 1366 / 1156 / 1155 / 775
  • AMD FM2 / FM1 / AM3+ / AM3 / AM2+ / AM2

Chladič má rozměry 132 x 85 x 152 milimetrů a váží 630 gramů. Na heatsink a tělo chladiče byl použit klasický hliník, heatpipy jsou poté vyrobeny z mědi, která dobře odvádí teplo. Chladič není ani příliš hlučný – hluk, který tvoří, je cca 17 – 28 decibelů.

Balení

Chladič je zabalený v černé krabici, do které se dostanete naprosto jednoduše – možná až příliš jednoduše, a tak si dávejte pozor, aby vám při rozbalování chladič nevypadl na zem. Chladič je v krabici ještě připevněn pěnovými výztužemi – není to bůh ví jak skvělé balení, ale účel plní. Na horní části chladiče se nachází montážní příslušenství a samozřejmě návod.

V pytlíčku s montážním příslušenstvím najdeme veškeré backplaty k paticím, poté samozřejmě šroubky, teplovodivou pastu od Zalmanu a spony na uchycení ventilátoru. Ventilátor je v balení jen jeden, avšak pokud byste chtěli použít druhý, tak samozřejmě můžete, jelikož v pytlíčku jsou i spony na uchycení druhého.

Ventilátor

Ještě než se vrhneme k samotnému chladiči, tak mi dovolte, abych vám představil ventilátor, který se k chladiči dodává. U většiny výrobců je zvykem, že se k chladiči přidá naprosto obyčejný ventilátor. U Zalmanu na to šli ale jinak – k tomuto chladiči přidali ventilátor disponující drážkami na každé ze sedmi lopatek, které připomínají žraločí ploutve. Tyto výstupky mají snížit hluk a vibrace na úplné minimum. Tento ventilátor navíc disponuje FSB fluidními ložisky, tudíž vydrží opravdu dlouho. Otáčky ventilátoru se poté pohybují mezi 1000 – 1700 ot./min, avšak ventilátor se roztočí i při nižších otáčkách. Pokud byste tento ventilátor chtěli použít jinde, tak samozřejmě můžete, jelikož se jedná o klasický 12 centimetrový ventilátor, kterému dodáte šťávu 4 pinovým PWM konektorem.

Chladič

Jak už jsem psal v úvodu, tak samotný chladič je vyrobený z hliníku a heatpipy jsou vyrobeny z mědi. Co je ale zajímavé je to, že heatpipy jsou DTH (Direct Touch Heatpipe), což znamená, že se měděné heatpipy přímo dotýkají procesoru. To má za následek okamžitý odvod tepla pryč. Na horní části chladiče poté nalezneme ukončené heatpipy a vyražené logo CNPS10X.

Montáž samotného chladiče do skříně je jednoduchá – stejně jako u většiny ostatních chladičů. Nejdříve si ze sáčku vytáhneme požadovaný backplate pro naší patici, který rozšíříme maticemi. Poté použijeme plastové západky, které zaručí, že matice nevypadnou. Poté k chladiči připevníme z každé strany jedno rameno. Jakmile backplate připevníte k pevné desce, tak už stačí pouze vzít chladič a z druhé strany jej začít šroubovat. Je nutné si ale dávat pozor, aby vám ramena z chladiče nevyskočila – stačí ale trocha trpělivosti a chladič zapadne na své místo. Samozřejmě nesmíme zapomenout na teplovodivou pastu, která se aplikuje před osazením chladiče na procesor.

Jak chladí?

Níže v galeriích se můžete podívat, jak je na tom CNPS10X Optima v porovnáním s jeho konkurenty. Když necháme počítač, aby se o regulaci ventilátoru staral sám, tak procesor bez zátěže dosahuje teplot okolo 33 stupňů, v plné zátěži poté 68 stupňů. Když však ručně nastavíme rychlost ventilátoru na 100 %, tak e samozřejmě zvýší hluk, ale zároveň sníží teploty – bez zátěže 31 stupňů, v zátěži poté 65 stupňů. To je dle mého názoru slušný výsledek.

Pokud procesor přetaktujeme na 4.5 GHz, tak se při počítačem regulovaných otáčkách dostaneme bez zátěže na 36 stupňů, v zátěži poté na 92 stupňů. Pokud počítači přikážeme, aby se ventilátor točil na 100 %, tak se dočkáme 35 stupňů bez zátěže a 89 stupňů v plné zátěži.

Chladič celkově je velice tichý a zároveň účinný. Když necháte počítač, aby se staral o otáčky ventilátoru, tak jej ani neslyšíte a pokud si myslíte, že jakmile necháme ventilátor běžet na 100 %, tak to bude znít, jako kdyby přistávala stíhačka, tak jste na omylu – ventilátor je i při nejvyšších otáčkách na své poměry opravdu tichý. Na testování byl použit procesor Intel Core i7 3770K.

Závěr

Tento chladič mi nezbývá, než jen doporučit. Jedná se o skvělou alternativu pro SilentiumPC Fera 2 – pokud tedy sháníte skvělý vzduchový chladič, který uchladí i přetaktovaný procesor, za příznivou cenu, tak si myslím, že vám Zalman CNPS10X Optima poslouží opravdu skvěle. Můžete jej osadit na většinu dostupných procesorů a společně se speciálním ventilátorem tvoří nerozlučnou dvojku. Chladič je navíc ke všemu tichý i při ostrém nasazení.

Témata: , , ,

Dnes nejčtenější

.